
Źródło: Stanisław Mańka
Gryfne Frelki, Karlusy i Bajtle
witejcie w Rydułtowach!
Som my fest radzi, żeście tu do nos przyrajzowali.
Winszujemy Wom fajnego szpacyru po ściyżce
gyszihty, kaj wszyjsko sie zaczło, kaj serca zaczły
pikać i kaj stoi nasze Prezidium.
Dychnijcie se pod bergom, poczujcie ducha ludzi,
co prziwandrowali i Rydułtowikami ōstali.
Ryduł-to-WY to MY - witomy Wos u nos!
Dejcie sie trefić przigodzie!
______________
Panie, Panowie,
Dziewczyny, Chłopcy i Najmłodsi
witaicie w Rvdułtowach!
Bardzo się cieszymy, że do nas przyjechaliście.
Życzymy Wam miłego spaceru po ścieżce historii -
- tam, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie serca zaczęły
bić i gdzie stoi nasz Urząd Miasta.
Odetchnijcie sobie pod hałdą, poczujcie ducha ludzi,
którzy tu przywędrowali i Rydułtowianami zostali.
Rydul-to-WY to MY - witamy Was!
Dajcie sie porwać przygodzie!
______________
Krótka historia o Rydułtowach
Pierwsze wzmianki o Rydułtowach pochodzą z 1228r. i należały one do Księstwa Raciborskiego, a jej właścicielem był prawdopodobnie feudał o imieniu Rudolf.
Kiedy Tatarzy ciągnęli pod Legnicę w 1241 włościanie/chłopi z Bunczowca skutecznie ich pogromili pod zamkiem wodzisławskim.
W XIVw oprócz łanów pól był tu młyn, karczmy, stawy, jatka rzeźnicza, piekarska, szewska, sukiennicza i kuźnia. Choć miejscy rzemieślnicy nazywali ich ”partaczami” to na wsi byli bardzo przydatni.
W XVIIw były największą wsią w tzw. państwie rybnickim, żyło tu kilku szlachciców i wielu chłopów – gospodarzy.
Żyli z uprawy ziemi i hodowli krów, świń, koni, owiec, kóz i „gowiedzi”. Znane też były z wyrabiania solidnych kamieni młyńskich.
Od dawna była tu i parafia i „szkółka dla dziatek szkolnych”, których uczył rektor.
Od 1742r. po Wojnach Śląskich aż do zakończenia Powstań Śląskich Rydułtowy należały do Prus/Niemiec. Liczne wojny i epidemie (cholera, tyfus) dziesiątkowały naszych przodków.
Kiedy po odkryciu węgla kamiennego w 1806r. uruchomiono kopalnię „Charlotte” nastąpił postęp w wielu dziedzinach m.in. powstała kolej w 1855-1856r, budowano kamienne drogi, osiedla górnicze, w 1900r. szpital, w 1848r. pocztę, remizę strażacką, w 1890r. cegielnię, od 1899r. były targi. W 1909 założono wodociąg a w 1913r sieć elektryczną.
W 1926r. ostatecznie połączono wszystkie wsie i Rydułtowy stały się gminą, w 1951r. uzyskały prawa, w 1975r. stają się dzielnicą Wodzisławia, 1.01.1992r. stają się samodzielnym miastem i tak jest do dzisiaj.
Zapraszamy do lektury książki pt. "Rydułtowy - Zarys Dziejów" autorstwa: Aleksandry Matuszczyk-Kotulskiej.
Autorka tekstu: Patrycja Tomiczek




























