ZMIANY W ZASADACH ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH Z NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁYCH, NA KTÓRYCH POWSTAJĄ ODPADY KOMUNALNE
Uchwałą nr 13.141.2019 z dnia 21 listopada 2019 r. Rada Miasta Rydułtowy uchyliła uchwałę w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Ww. uchwała weszła w życie z dniem 1 lipca 2020 r. Takimi nieruchomościami są m. in. wszystkie obiekty, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, budynki przeznaczone na potrzeby handlu, gastronomii, usług, oświaty, kultury, obiekty produkcji, domki letniskowe, ogródki działkowe, cmentarze, budynki biurowe.
1. Co oznacza powyższe?
Od 1 lipca 2020 r. właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne nie składają deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Burmistrza Miasta Rydułtowy i nie będą uiszczali w gminie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych będą zobowiązani do zawarcia we własnym zakresie indywidualnej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne. Musi to być jednak przedsiębiorca wpisany do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych prowadzonego przez Burmistrza Miasta Rydułtowy. Lista podmiotów wpisanych do ww. rejestru znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta w zakładce:
https://www.bip.rydultowy.finn.pl/bipkod/013/002/004
2. Co w przypadku nieruchomości, która w części jest zamieszkała, a w części prowadzona jest na niej działalność gospodarcza?
W sytuacji gdy nieruchomość jest tzw. nieruchomością „mieszaną” właściciel takiej nieruchomości zobowiązany jest:
1) złożyć w Urzędzie Miasta Rydułtowy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której wskazuje liczbę osób zamieszkałych na danej nieruchomości i w konsekwencji uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy za część zamieszkałą,
2) zawrzeć indywidualną umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne (dotyczy odpadów komunalnych powstających w części niezamieszkałej). Właściciel zobowiązany jest również do zachowania dowodów uiszczania opłat za te usługi lub innych dokumentów potwierdzających wykonanie ww. obowiązków.
Nie jest dopuszczalne gromadzenie odpadów komunalnych z prowadzonej działalności gospodarczej w pojemniku/worku przeznaczonym na odpady komunalne wytworzone w gospodarstwie domowym (części zamieszkałej).
Odpady komunalne z działalności gospodarczej nie mogą być również odbierane razem z odpadami wytworzonymi w części zamieszkałej. Każdy tego typu przypadek należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Miasta Rydułtowy.
Niedopuszczalne jest także pozbywanie się odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w pojemnikach stanowiących wyposażenie gniazd w zabudowie wielolokalowej oraz koszach ulicznych.
Wyjątek stanowi sytuacja, o której mowa w art. 6j ust. 4a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej.
3. Czy i w jaki sposób będzie kontrolowany odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych i „mieszanych”?
Obowiązkiem Burmistrza jest kontrola posiadania przez właściciela nieruchomości niezamieszkałej umowy z firmą odbierającą odpady komunalne oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi lub innych dokumentów potwierdzających wykonanie ww. obowiązków.
Wypełnienie obowiązku prawidłowego pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości niezamieszkałych będzie regularnie kontrolowane.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych są zobowiązani do przestrzegania regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rydułtowy, w którym została określona m.in. minimalna częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne.