Nazwa stowarzyszenia | Towarzystwo Miłośników Rydułtów | |
Dane teleadresowe |
ul. Plebiscytowa 47 I piętro |
Towarzystwo Miłośników Rydułtów zawiązało się w 1992 r jako stowarzyszenie chcące kontynuować i rozszerzać działania Komitetu Założycielskiego na rzecz odłączenia Rydułtów od Wodzisławia Śl. bo założenia tego Komitetu zostały spełnione i miasto Rydułtowy uzyskało samodzielność. TMR został zarejestrowany sądownie 13 stycznia 1993r a rejestrze KRS 28 /03/2001, zaś jako organizacja pożytku publicznego 07/09/2005 r. Pierwszym Prezesem była mgr Kornelia Newy a od 15/09/1994 r funkcję tą pełni Henryk Machnik. Dnia 29 maja odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo –wyborcze na którym zostaną wybrane nowe władze TMRu.
Obecnie skład Zarządu tworzą; Henryk Machnik Prezes, Alicja Pawełek Z-ca ,Jerzy Majer Z-ca ,Jan Jargoń Sekretarz, Mariusz Stebel Skarbnik, Joanna Rusok Redaktor Naczelny Kluki, Członkowie; Henryk Mańka ,Elżbieta Jankowska, Jolanta Pikos, Janina Chlebik- Turek. Łukasz Majer. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej jest Adelajda Meisel. W ubiegłym roku wprowadzono zmiany w Statucie i nowy Zarząd będzie się składał z 7 Członków + Prezes który jest wybierany w odrębnym głosowaniu. Na dzień 31 grudnia 2022 TMR liczył 94 Członków + 8 honorowych. Terenem działania jest miasto Rydułtowy i woj. Śląskie.
Siedziba TMRu mieści się w budynku administracyjnym szpitala rydułtowskiego tj. ul. Plebiscytowa 47 I piętro. Dyżury są codziennie w godz.;9.-13,00. W każdy wtorek m-ca w godz 11,00-13,00 odbywają się próby zespołu Nasza Klika a w tygodniu przed 08 danego miesiąca Redakcja Kluki; godz 10,00. W ostatni czwartek m-ca od godz 16,00 odbywają się spotkania towarzyskie organizowane przez Członkinie; Weronikę Kosowski, Różę Machnik. Pod stałą opieką TMRu jest wystawa historycznych sprzętów rydułtowskiego szpitala. Kontakt telefoniczny; 604388354 ,515 828 453, 604637657 nasza strona to: www.tmrrydultowy.pl e-mail: kluka.tmr@interia.pl
TMR jest organizacją pożytku publicznego i organizacją prowadzącą ograniczoną działalność gospodarczą mimo to wszelka działalność opiera się na pracy społecznej -głównie w oparciu o realizację zadań w ramach realizowanych projektów.. Od 1994 wydajemy gazetę Kluka a od 1998 r przyznajemy statuetkę i tytuł Rydułtowika ze szczególną działalność społeczną, Z własnych funduszy utrzymujemy siedzibę, opłacamy księgowość i pokrywamy pozostałe koszty administracyjne; telefon,internet,materiały papiernicze,środki czystości itp. TMR posiada własne zastrzeżone symbole tj znaczek TMR, symbol gazety Kluki, statuetkę Rydułtowika. W ramach TMRu działa też kabaret Ciaproki ,który sporadycznie spotyka się w dni wolne tj soboty lub niedziele. Największym problemem jest brak naboru do TMR młodszego pokolenia ,mimo to nadal Zarząd podejmował zadania nie tylko na miarę możliwości Członków z uwagi na wiek. Udawało się to głównie z faktu szerokiej współpracy z innymi organizacjami, młodzieżą, zespołami.