Herb Miasta Rydułtowy
Herb Rydułtów ma wielowiekową tradycję. Jako herb Rydułtów Dolnych używany jest od XVIII wieku i od samego początku swojego istnienia przedstawia dwoje skrzyżowanych grabi na błękitnym tle. Warto zaznaczyć, iż na czas panowania pruskiego tradycyjny herb Rydułtów zastąpiono orłem pruskim. Zapewne dlatego, że zmiany te zostały wymuszone – nie przyjęły się, i kiedy tylko zaistniała możliwość powrotu do tradycyjnego herbu skorzystano z niej. W 1926 roku doszło do połączenia czterech sąsiadujących ze sobą gmin: Rydułtów Dolnych, Rydułtów Górnych, Pietrzkowic i Radoszów – wtedy też powrócono do herbu (pieczęci) przedstawiającego skrzyżowane grabie. W 1951 roku Rydułtowy uzyskały prawa miejskie i dotychczasowy herb gminy stał się herbem Miasta Rydułtowy. Tak było do reformy administracyjnej z 1975 roku, kiedy Rydułtowy stały się dzielnicą Wodzisławia Śl. Po odłączeniu Rydułtów od Wodzisławia w 1992 na mocy uchwały IX/65/92 z 23 października 1992 roku powrócono do historycznego herbu. Herb można oddać używając czystych nasyconych barw heraldycznych (w systemie CMYK: błękit C 100%, złoto - barwa żółta, M 15%, Y 100%).
Hejnał Miasta Rydułtowy W dniu 15 kwietnia 2014 r. ogłoszono w Mieście Rydułtowy otwarty konkurs kompozytorski na hejnał Miasta. W wyznaczonym terminie wpłynęło 60 propozycji oraz dodatkowo 19 wersji utworów podstawowych. W dniu 2 lipca 2014 r. komisja konkursu pod przewodnictwem prof. Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz (profesor Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach) wybrała na zwycięzcę konkursu kompozycję, której autorką jest Joanna Szymala. Po raz pierwszy hejnał zabrzmiał podczas XXII Dni Rydułtów w 2014 r., lecz jego codzienne odgrywanie z budynku Urzędu Miasta rozpoczęto 30 kwietnia 2015 roku. W tym dniu w Rydułtowach odbył się XXIII Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka. Hejnał Miasta Rydułtowy ustanowiony został uchwałą nr: 12.97.2015, którą można pobrać tutaj. Końcowe wykonanie powierzono Arturowi Wicie oraz Łukaszowi Szostkowi – trębaczom z orkiestry dętej KWK Rydułtowy – Anna. Hejnał Miasta Rydułtowy usłyszeć można codziennie o godzinie 12:00. Rozbrzmiewa z budynku Urzędu Miasta Rydułtowy. |
Od 2019 roku funkcjonuje logo Miasta oparte o herb Miasta Rydułtowy |
Do Rydułtów Czas Zajrzeć
Od 2014 roku w Rydułtowach funkcjonuje hasło promocyjne „Do Rydułtów Czas Zajrzeć” wsparte odpowiednią grafiką przedstawiającą stylizowaną hałdę „Szarlota”. Umieszczane jest na materiałach promocyjnych i reklamowych, tak aby przybliżyć potencjalnym turystom miasto Rydułtowy i jego największą (dosłownie) atrakcję. Hałda „Szarlota” ma 137 metrów wysokości licząc od podstawy, dlatego widoczna jest nawet z beskidzkich szczytów. Warto pamiętać, że „Do Rydułtów Czas Zajrzeć”, a dzięki hałdzie jest to bardzo proste i nikt nie zabłądzi – wystarczy tylko rzucić okiem ponad horyzont.
Sztandar Miasta Rydułtowy
Widniejące na prawej stronie płata sztandaru znaki znane są z XVIII i XIX-wiecznych pieczęci, które znalazły się na dokumentach z 1835 roku, a opisane zostały w publikacji Mariana Gumowskiego "Herby i pieczęcie miejscowości województwa śląskiego", Katowice 1939 rok.
Pieczęcie pochodzą z miejscowości:
- Rydułtowy Dolne (herb w centrum płata - obecny herb Miasta Rydułtowy),
- Rydułtowy Górne,
- Orłowiec,
- Radoszowy Dolne,
- Radoszowy Górne,
- Radoszowy Królewskie,
- Pietrzkowice.
Wymienione wyżej miejscowości historyczne zajmowały obszar obecnego Miasta Rydułtowy. Pieczęcie umieszczono na sztandarze, aby upamiętnić historyczne korzenie miasta.