Historia
Pierwsze wzmianki o Rydułtowach można znaleźć w dokumentach z 1228 roku. Rudolphi Willa to nazwa wsi Księstwa Raciborskiego znajdująca się w księgach arcybiskupa wrocławskiego pochodzących z XIII wieku.
Rydułtowy były wsią należącą do końca XVI wieku do Czech, zaś od XVII wieku do Prus. Decydującym dla rozwoju Rydułtów momentem było odkrycie w końcu XVII wieku bogatych złóż węgla kamiennego.
W 1792 roku powstała pierwsza kopalnia "HOYM", nieco później w Radoszowach kopalnia "WILHELM", w 1806 roku w Czernicy kopalnia "Szarlotte", a w 1843 roku w Rydułtowach kopalnia "LEO". Tak więc odkrycie węgla zadecydowało o rozwoju ówczesnej osady i później o charakterze dzisiejszych Rydułtów. W 1926 roku doszło do połączenia samodzielnych dotychczas gmin: Rydułtowy Dolne, Rydułtowy Górne, Orłowiec, Radoszowy Dolne, Radoszowy Górne oraz Kolonii Buńczowiec w jedną gminę liczącą około 13 tyś. mieszkańców. W 1951 roku Rydułtowy uzyskały prawa miejskie. 25 lat później w wyniku reformy administracyjnej włączone zostały jako jedna z dzielnic do Wodzisławia Śl. Z dniem 1 stycznia 1992 roku Rydułtowy odzyskały status samodzielnego miasta.
Położenie
Miasto Rydułtowy wchodzące w skład powiatu wodzisławskiego, stanowiące część województwa śląskiego, leży w południowo-zachodniej części Wyżyny Śląskiej, na Płaskowyżu Rybnickim, w Kotlinie Oświęcimsko-Raciborskiej.
Północna część miasta od ul. Raciborskiej w kierunku Gminy Gaszowice znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.
Miasto leży na ciągu komunikacyjnym Rybnik-Racibórz stanowiącym część drogi wojewódzkiej nr 935 Pszczyna-Opole. Zgodnie z planami, w przyszłości droga ta połączy Rydułtowy z autostradami A1 i A4, co znacznie poprawi lokalną komunikację.
Granice Rydułtów wytyczają miasta: Rybnik, Radlin, Pszów, oraz gminy: Kornowac, Gaszowice i Lyski. Miasto leży w strefie nadgranicznej Czech. Na uwagę zasługuje również bliskość granicy słowackiej.