Był rok 1920. Piłkarze reprezentujący Szkocję i Włochy stanęli naprzeciwko siebie by rozegrać pierwszy mecz piłki nożnej w Rydułtowach. Zawodnikami byli żołnierze stacjonujący tu w czasie plebiscytu.
Brunona Kubicę można nazwać pierwszym szkoleniowcem, który w 1923 r. przywiózł z Westfalii dwie piłki i zaczął popularyzować ten sport w naszym mieście. Mecze rozgrywane były na rynku.
24 kwietnia 1923 r. utworzono dzisiejszy KS ,,Naprzód 23” Rydułtowy, który na początku nosił nazwę ,,Kościuszko” - z siedzibą przy ulicy Pszowskiej (obecnie Traugutta) Oficjalne spotkanie po raz pierwszy rozegrano w Niewiadomiu z ,,Polonią”.
Przełomowym momentem wydawał się być rok 1935, kiedy zdecydowano o budowie nowego boiska do gry przy ul. Wolności (obecnie Bema). Niestety historyczna zawierucha spowodowała, że dopiero jesienią 1947 r. drużyny stanęły na murawie tego boiska.
W klubie prócz piłki nożnej można było aktywnie uprawiać gimnastykę, a potem lekkoatletykę. Dopełnieniem rozwoju obiektu było powstanie kortów tenisowych.
Budynek, który był siedzibą wszystkich sekcji sportowych powstał około 1907 r. i na początku nie miał nic wspólnego ze sportem, był łaźnią pracowniczą przy szybie ,,Carl”.
I wreszcie rok 2018. 27 października w wyremontowanym budynku otwarto Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz nadano nazwę obiektowi sportowemu przy ul. Gen. Józefa Bema 126 C - Stadion Miejski Naprzód. Ośrodek zajmuje się organizacją imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie miasta, a także zarządza obiektami sportowymi. Na jego wsparcie organizacyjne mogą liczyć kluby sportowe i stowarzyszenia realizujące zadania z zakresu sportu i rekreacji.
Budynek sali sportowej, siedziby ROSIR-u i KS „Naprzód” jest nowoczesnym obiektem o wysokich standardach. Spełnia aktualne wymagania dot. ochrony p.poż. Sala sportowa posiada profesjonalną nawierzchnię sportową z boiskiem do koszykówki, siatkówki i halowej piłki nożnej. Na co dzień odbywają się tu treningi klubowe oraz lekcje wychowania fizycznego dla uczniów SP 4. Obiekt dysponuje 4 szatniami z pełnym węzłem sanitarnym. W każdym z pomieszczeń szatniowych znajdują się szafki zamykane na kluczyk. Znalazło się też miejsce na małą siłownię i gabinet odnowy dla zawodników. Ponadto wewnątrz obiektu mieszczą się 3 sale konferencyjno-spotkaniowe wyposażone w krzesła i stoły dla około 10-20 osób każda oraz duża świetlica dla około 30 osób. Pomieszczenia te można wykorzystać przede wszystkim na stałe zajęcia np. w gry karciane czy planszowe oraz okazjonalne spotkania.
W miejscu dawnej kawiarni powstały pomieszczenia dla świetlicy środowiskowej, za którą odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społeczny w Rydułtowach.
W przypadku zainteresowania korzystaniem z obiektu należy kontaktować się z Rydułtowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (tel.: 513748135).