Charakterystyczna ży-RAFA widoczna jest z daleka. To bodaj najbardziej rozpoznawalny element małej architektury w Rydułtowach. Znajduje się na terenie fikołkowni czyli miejsca, które stworzone zostało z myślą o młodych mieszkańcach Rydułtów.
Powiedzieć o RAFIE, że jest placem zabaw to zdecydowanie za mało. Łączy w sobie funkcje rekreacyjne i sportowe ale także sprawdza się podczas organizowania małych koncertów plenerowych. Zainstalowana tam scena daje możliwość pokazania się rydułtowskim zespołom muzycznym przed szeroką publicznością. O oprawę techniczną dba Ognisko Pracy Pozaszkolnej, które także zajmuje się wszelkimi animacjami dla młodzieży z terenu Rydułtów. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni miejsce to tętni życiem.
Dziś jest to miejsce, z którego Rydułtowy mogą być dumne - lecz nie zawsze tak było. W latach międzywojennych oraz po II Wojnie Światowej do 1950 r. znajdowało się tu wyrobisko, z którego czerpano materiał służący do produkcji cegieł. Kiedy zaprzestano jego wydobywania, powstałe w ten sposób wyrobisko postanowiono zasypać. Zasypano go „czym popadnie”. Tak oto pojawił się plac, który przez długie lata świecił pustkami.
Budowę fikołkowni rozpoczęto w 2008r. Powierzchnię 1,87 ha zdecydowano się zagospodarować w sposób symetryczny. Po dwóch stronach RAFY znajdują się tereny rekreacyjne, zarówno dla tych małych, jak i większych dzieci. W środku usytuowano plac, który znajduje zastosowanie podczas organizowanych tam imprez sportowych czy kulturalnych. Wyliczenie wszystkich atrakcji, które spotkać możemy na RAFIE to rzecz ciężka, dlatego przedstawimy tylko te najważniejsze. Z myślą o najmłodszych zaprojektowano zjeżdżalnie (żyrafa), huśtawkę (waga), wykopaliska (dinozaur), piaskownicę z domkami oraz bryły sznurowe. Zadbano także o tych nieco starszych. Z myślą o nich na RAFIE zainstalowano ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate– park. Na terenie fikołkowni znajduje się także obiekt gastronomiczny, z którego można obserwować cały obiekt. Jest to zatem idealne miejsce nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale także dla ich rodziców, którzy mogą spędzić ze znajomymi czas przy kawie – przy okazji pozwalając „wyszaleć się” swoim pociechom.
RAFA została tak zaprojektowana, aby była użyteczna nie tylko w ciągu dnia ale i po zmroku. Po zachodzie słońca miejsce to nabiera dodatkowego uroku. Oświetlenie zostało tak pomyślane i wykonane aby było nie tylko użyteczne ale i widowiskowe. Podświetlenie głównych alejek i obiektów małej architektury podkreśla urok tego miejsca. Całość efektownych iluminacji można podziwiać z góry, ponieważ na RAFIE znajduje się specjalne podwyższenie, z którego rozciąga się doskonały widok nie tylko na samą fikołkownię ale także na najbliższą okolicę.
Walory fikołkowni dostrzegli już mieszkańcy Rydułtów lecz obojętnie obok niej nie przeszli także architekci zrzeszeni w kapitule konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. W 2011r. Rydułtowska Fikołkownia RAFA zdobyło 7 miejsce na 55 zgłoszonych do oceny projektów.