Na Wyspę zajrzeć czas!
Wakacje w domu? W Rydułtowach możesz, nie wyjeżdżając z Miasta spędzić swój urlop na Wyspie!
Pakujcie się – czeka przygoda! Ruszamy na Wyspę!
Teraz, planując swój urlop, możecie nawet nie wyjeżdżając z Miasta spędzić go na Wyspie! Prawda, że brzmi to świetnie? Rydułtowskie Zielone Wyspy cieszą już swoim pięknem.
Zielone Wyspy Miasta – rozwój terenów zielonych w Rydułtowach
Głównym celem powstania naszych Wysp jest zahamowanie spadku ilości terenów zieleni w mieście. Powstały atrakcyjne, wysokiej jakości, ogólnodostępne tereny zieleni o łącznej pow. 7,31 ha. W ramach projektu wykonane zostało zagospodarowanie i ukształtowanie terenów, nadające im charakter parkowy, w tym dokonanie nasadzeń, wykonanie układu komunikacyjnego, małej architektury i oświetlenia. Projekt swoim zakresem obejmuje tereny przy ulicach:
Fryderyka Engelsa – "Seledynowa Wyspa przy starym Dworku"
Raciborskiej – "Szmaragdowa Wyspa przy Willi Radlika"
Obywatelskiej – "Malachitowa Wyspa przy Starej Dyrekcji"
Wojciecha Korfantego – "Miętowa Wyspa w Radoszowach"
Kolorowy plac zabaw dla dzieci, miejsca do odpoczynku, barwne instalacje do ćwiczeń – to znajdziemy na Wyspie Seledynowej. Co chwila można zauważyć jak trenują tu sportowcy, pozwala na to sprzęt, na którym możliwe są nawet najbardziej skomplikowane akrobacje, istne wręcz cuda.
Od jednych cudów, przejdźmy do kolejnych... Czujecie ten unoszący się wszędzie zapach? Tak, to pachnie miłość! I im bliżej naszego Urzędu Stanu Cywilnego tym ta woń staje się intensywniejsza... Jeśli planujecie ślub w naszym Urzędzie Stanu Cywilnego to gratulujemy i życzymy Wam, aby Wasze uczucia były tak kwitnące jak nasza zakochana para, która ”przechadza” się już po Szmaragdowej Wyspie. Młode pary (i nie tylko) zapraszamy – takiego pleneru nie znajdziecie nigdzie indziej, zatem gdy już powiecie sobie 'tak' to może by tak udać się w szybką podróż poślubną na Wyspę? Gwarantujemy, że nie każdy może sobie pozwolić na takie luksusy – ale wy możecie!
Przyjemny spacer uporządkowaną alejką, kontemplacja przyrody, drzew, kwiatów – to już Wyspa Malachitowa. Hałda Szarlota jest tu wyjątkowo dobrze widoczna, rozmaitość roślinności zachwyca a odcienie zieleni idealnie uspakajają. Elementy małej architektury, solarne oświetlenie terenu sprawiają, że spacer na tym odcinku staje się czystą przyjemnością.
Cisza wszędzie, spokój wszędzie – z dala od hałasu ulic, gęstej zabudowy bloków i domostw, również z elektryzującym widokiem na Szarlotę znajduje się ostatnia z wysp – Wyspa Miętowa. Idealne miejsce do spacerów, do relaksu, do zabaw na świeżym powietrzu. Weźcie głęboki oddech, przejdźcie się wyłożoną kamyczkami alejką, przysiądźcie na ławeczce albo ukryjcie się w pawilonie z wierzby niciowej – zielonej, pachnącej konstrukcji stojącej na dywanie kolorowych roślin.
Na wszystkich wyspach pośrednio wykorzystane zostały walory istniejących terenów, powstał czytelny układ komunikacyjny w postaci alejek. Ponadto podniesiona została atrakcyjność środowiska miejskiego i odbudowana tożsamość lokalna miejsca. Zdegradowane tereny postindustrialne zostały zagospodarowane, powstały nowe obszary miejskie uporządkowane i uatrakcyjnione architektonicznie. Poprzez wprowadzenie bezpłatnych i ogólnodostępnych elementów zagospodarowania możliwa jest zwiększona aktywność i podniesiona się jakość życia mieszkańców. Stały nadzór pielęgnacyjny zieleni i wykonanie nasadzeń ma na celu zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w mieście.
Projekt przyczynia się do:
- ochrony różnorodności biologicznej,
- zwiększenia powierzchni terenów zieleni,
- zmniejszenia spływu powierzchniowego wody,
- poprawy stateczności terenu,
- ograniczenia hałasu,
- poprawy jakości powietrza,
- złagodzenia problemów społeczno-ekonomicznych (niezamożni mieszkańcy uzyskają możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego).
Projekt odpowiada na potrzeby związane z niewystarczającą ilością terenów zieleni urządzonej w mieście. Odpowiada na problem związany z niezagospodarowaniem nieużytkowanych terenów. Uzyskał on dofinansowanie w ramach działania „2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. Zgodnie z umową całkowity koszt projektu wynosi 1 119 930,50 zł, w tym dofinansowanie 916 231,04 zł.