27 maja 2026 r. odbyło się kolejne spotkanie zespołu koordynującego zadania związane z likwidacją zapożarowania zwałowiska przy szybie Leon IV. W spotkaniu uczestniczyli: Radni, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A., przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i Miasta Rydułtowy.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A. omówili kluczowe działania prowadzone przez Spółkę na terenie zwałowiska. Polska Grupa Górnicza S.A.:
• kontynuuje prace zabezpieczające i interwencyjne na terenie zapożarowanej części hałdy,
• prowadzi monitoring wizyjny hałdy przy użyciu kamer, czujników gazowych i czujników pyłowych, bieżący monitoring siły i kierunku wiatru przy użyciu zabudowanej stacji pogodowej oraz monitoring stanu termicznego i stężeń gazów na terenie zwałowiska w 16 punktach pomiarowych,
• przystąpiła do realizacji decyzji Starosty Wodzisławskiego w sprawie ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego zachodniej części zwałowiska KWK „Rydułtowy-Anna” przy szybie „Leon II” w Rydułtowach,
• planuje wykonania ekranów termoizolacyjnych w miejscach gdzie brak jest możliwości kontynuowania prac polegających na rozbiórce i wychłodzeniu gorącego materiału.
Kolejne spotkanie zaplanowano na dzień 9 września 2026 roku.




























