W miniony weekend 22 i 23 maja odbył się kolejny Festiwal Szachowy w Rydułtowach w ramach realizowanego projektu „Projektu „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, dla Priorytetu: FESL.10.00 - Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.24 - Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
W piątek 22 maja na terenach przylegających do Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks” odbyło się część wydarzeń związanych z festiwalem. Tego dnia mieliśmy spotkanie z arcymistrzem szachowym Rafałem Antoniewskim. Pan Rafał opowiedział nam nieco o swojej przygodzie z szachami, a przy dużej planszy szachowej przeprowadził ciekawe warsztaty na temat konsolidacji figur. Po interesującej lekcji, czternaście osób spróbowało swoich sił przy szachownicach i w grze jednoczesnej zmierzyło się z naszym gościem. Niestety nikomu z nich nie udało się pokonać mistrza, ale ta gra była bardzo pouczająca, ponieważ pan Rafał chętnie przekazywał swoje uwagi i możliwe ruchy swoim przeciwnikom. Symultana potrwała jednak nieco dłużej niż planowano, dlatego warsztaty szachowe przewidziane na ten dzień zostały przeniesione do Rydułtowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dziękujemy panu Rafałowi za udział w naszym festiwalu i dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W sobotę 23 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przeprowadzono Mistrzostwa Rydułtów w szachach. W turnieju wzięło udział 84 zawodników, a rywalizacji przyglądali się licznie zgromadzeni kibice – najbliżsi szczególnie młodszych zawodników. Po kilku godzinach rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Najlepszym zawodnikiem okazał się Paweł Chmiel z klubu TG Mat. Najlepszą zawodniczką turnieju była Wiktoria Cieślak z klubu UKS Rotmistrz Grudziądz, która w ogólnej klasyfikacji zajęła bardzo wysokie 3 miejsce. Najlepszym zawodnikiem z Rydułtów był Paweł Furas, zawodnik naszego UKS Ognisko. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat a najstarszy 81. To pokazuje, że szachy są grą uniwersalną, nie znającą barier wiekowych. Szczegółowe wyniki są dostępne pod linkiem:
https://www.chessmanager.com/pl-pl/tournaments/5217981630119936/results/9
Festiwal Szachowy towarzyszył obchodom Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbywał się równolegle w piątkowe popołudnie na terenie Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks”.
We wszystkich działaniach festiwalu wzięło aktywny udział łącznie około 140 osób, nie licząc kibiców i rodziców podczas sobotniego turnieju, a także osób odwiedzających nasze stanowiska podczas piątkowych wydarzeń. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział. Szczególne podziękowania kierujemy do Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ognisko” za duże wsparcie i pomoc przy organizacji festiwalu.
Szachowy weekend w Rydułtowach




























