Na Śląsku większość budynków korzysta z wentylacji grawitacyjnej, której działanie może zostać zakłócone przez modernizacje, takie jak docieplenie ścian czy wymiana okien. Niewłaściwe zmiany prowadzą do zawilgocenia, pleśni i zagrożeń, np. zatrucia czadem.
Nowoczesne, szczelne okna ograniczają dopływ powietrza, co może pogarszać wentylację. Przeciętne użytkowanie mieszkania powoduje powstanie kilkunastu kilogramów pary wodnej w ciągu doby, a brak odpowiedniego wietrzenia prowadzi do jej kondensacji, zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Rozwiązaniem są np. proponowane przez producentów nawiewniki higroskopijne montowane na wysokości min. 2 m, które automatycznie regulują przepływ powietrza. W budynkach poddanych modernizacji warto zastąpić wentylację grawitacyjną mechaniczną.
Przepisy budowlane wymagają wlotów wentylacyjnych w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach bez okien. Aby zapewnić cyrkulację powietrza w całym mieszkaniu, drzwi do łazienek muszą mieć otwory, a drzwi między pokojami nie powinny mieć progów. Wentylacja działa skutecznie tylko wtedy, gdy zapewniony jest odpowiedni dopływ powietrza.
Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi budynków należy regularnie usuwać zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych (4 razy w roku dla paliw stałych, 2 razy dla płynnych i gazowych, 1 raz dla wentylacji). Właściciele budynków muszą co najmniej raz w roku kontrolować stan techniczny instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Obecnie prawie każda instalacja c.o. jest lub w najbliższej przyszłości zostanie wyposażona w zawory termostatyczne. Montaż zaworów termostatycznych na instalacji c.o. to nie tylko wymiana starych zaworów, ale także konieczność zmiany nawyków, np. wietrzenia pomieszczeń. Zawory te wyposażone są w membranę, która reaguje na temperaturę otoczenia, zamykając lub otwierając dopływ ciepła. Użytkownik może ustawić żądaną temperaturę, wybierając odpowiedni poziom na głowicy zaworu:
• 0 – ok. 7°C
• 1 – ok. 13°C
• 2 – ok. 17°C
• 3 – ok. 20°C
• 4 – ok. 23°C
• 5 – ok. 26°C
W okresie zimowym, jeśli zawór ustawiony jest np. na 3 (20°C), grzejnik będzie działał tak długo, aż temperatura w pomieszczeniu osiągnie ten poziom. Jeśli w trakcie ogrzewania otworzymy okno, temperatura spadnie, co spowoduje automatyczne zwiększenie dopływu ciepła i niepotrzebne straty energii.
Aby uniknąć marnowania ciepła, warto stosować zasadę 3x10 minut:
1. 10 minut przed wietrzeniem zamknąć zawór termostatyczny.
2. Przez 10 minut intensywnie przewietrzyć mieszkanie (dłuższy czas otwarcia okna może spowodować nadmierne wyziębienie mieszkania)
3. Po zamknięciu okien odczekać 10 minut, by ciepło się ustabilizowało i ponownie odkręcić zawór.
Przed modernizacją budynku należy przeprowadzić analizę techniczno-ekonomiczną, by uniknąć tzw. „syndromu chorego budynku”, w którym użytkownicy skarżą się na niekorzystne warunki wewnętrzne.