XXI wiek może zostać zapamiętany jako czas oszczędzania energii. Czy wiesz jak i ile wykorzystujesz energii w swoim budynku?
Na początek dobrze jest poznać na co zużywana jest energia w naszym gospodarstwie domowym.
Zużycie energii jest uzależnione od wielu czynniki np. wieku domowników, czasu przebywania w domu, nawyków żywieniowych i higienicznych, różnicy w odczuwaniu komfortu cieplnego. Jednak głównymi „pożeraczami” energii będzie ogrzewanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej.
A skoro najwięcej energii wykorzystywane jest na potrzeby c.o. i c.w.u. to właśnie tutaj jest jej najwięcej strat i możliwości oszczędzania. Głównym źródłem strat w budynkach jest nieocieplony dach i ściany, wentylacja grawitacyjna, później ucieczka ciepła przez okna i podłogę.
90 % strat związanych jest z zużywaniem energii użytkowej. W pozostałych 10% zawiera się energia zużywana przez sprzęt AGD i RTV, lodówkę, energia na przygotowanie posiłków, zmywanie, pranie oraz oświetlenie.
Planujesz termomodernizację budynku, chcesz mieć ciepły dom, płacić niższe rachunki a przy okazji oddychać czystym powietrzem - dociepl swój dom i wymień starego kopciucha na nowe efektywne źródło ciepła. Pomoże Ci w tym dotacja z programu „Czyste Powietrze”, który to wraca w nowej odsłonie od kwietnia 2025 r.