Do końca 2025 roku mieszkańcy woj. śląskiego mają czas na wymianę kotłów na węgiel, drewno lub pellet, które zostały wyprodukowane w latach od 2013 do 2017r. Zatem przez kolejnym sezonem grzewczym warto już teraz zastanowić się nad wyborem kolejnego źródła ciepła.
Sezon grzewczy powoduje że często musimy mierzyć się ze smogiem, a mieszkańcy częściej zgłaszają , że z kominów unosi się ciemny dym. Czy wiesz że:
• główną przyczyną smogu w Polsce są zanieczyszczenia z kominów domów (niska emisja). To z nich pochodzi:
- niemal 90% rakotwórczego benzo(a)pirenu
- ponad 50% niebezpiecznych pyłów PM10
• toksyczne substancje chemiczne w dymie mają dramatyczny wpływ na nasze zdrowie
• kolor dymu może świadczyć czym palimy, o prawidłowym funkcjonowaniu instalacji lub o problemach związanych z efektywnością i bezpieczeństwem procesu spalania
1. ŻÓŁTY POMARAŃCZOWY, niejednolity dym z komina oznacza, spalanie plastików i odpadów, ubrań.
2. CZARNY dym to sygnał złej jakości opału lub mokrego drewna, może też wskazywać na niestabilną pracę pieca,
niewłaściwe dopalanie lub problemy z wentylacją.
3. SZARY dym powstaje, przy spalaniu gorszej jakości biomasy/drewna/węgla, albo mokrego paliwa.
4. BIAŁY, mało intensywny dym powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opałowego, koksu lub węgla dobrej jakości odpowiednio spalanego.
Nie tylko dym na zdjęciach 1-3 jest powodem niepokoju - mogą wystąpić jeszcze inne bardzo niebezpieczne w kolorze niebieskim czy zielonym; może być to objaw uszkodzenia pieca czy wydzielania substancji chemicznych i mocno toksycznych.
Wpływ na kolor i gęstość dymu ma jakość i rodzaj opału, wiek pieca, stopień zanieczyszczenia komina. Ilość, gęstość, kolor i zapach dymu z identycznego paliwa mogą się bardzo różnić w zależności od tego, przez które z etapów spalania dym przeszedł. Zależy od temperatury w palenisku - im temperatura paleniska jest wyższa, tym dymu jest mniej gęsty.
Zapobiegaj problemom z dymem – wpływa to nie tylko na Twoje zdrowie ale również na dobre relacje sąsiedzkie! Aby uniknąć problemów związanych z dymem z komina, ważne jest regularne serwisowanie, kontrolowanie pieców grzewczych i dostosowania palenia do zaleceń producenta. Kluczowe jest także używanie odpowiedniego paliwa oraz dbanie o właściwą wentylację pomieszczeń. Jeśli zauważysz problem na cudzej posesji, warto zgłosić to Straży Miejskiej. W skardze na dym należy podać dokładne miejsce i czas zdarzenia. Regularna obserwacja koloru dymu pozwala zapewnić bezpieczeństwo i sprawność systemu grzewczego.
NIE WRZUCAJ do pieca:
• odpadów np. opakowań, kolorowych gazet, mebli, ubrań, gum, plastików
• węgla i innego opału nie spełniającego norm
• odpadów zielonych (gałęzi, liści)