Szanowni Mieszkańcy,
na najbliższej Sesji Rady Miasta 21 listopada będzie procedowany projekt uchwały dotyczący podniesienia opłaty za odbiór odpadów komunalnych do 38 zł za osobę miesięcznie.
Dlaczego zmiana stawki?
Jest to konieczne, aby system odbioru odpadów mógł działać bez przerw i bez zakłóceń. System gospodarki odpadami jest systemem, który musi się bilansować, więc z opłaty za śmieci konieczne jest pokrycie kosztów:
Obecna opłata za odpady obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i nie wystarczy już na pokrycie tych kosztów w przyszłym roku.
Co wpłynęło na wyższe koszty systemu?
1. Wzrost cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców
Wszechobecne podwyżki (m. in. energii, wynagrodzeń, opłaty środowiskowe) kształtują wzrastające ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów odbieranych od mieszkańców i jest to najwyższy koszt całego systemu.
2. Wzrastająca ilość odpadów
Niepokojącym zjawiskiem, które obserwujemy w tym roku jest zahamowanie tendencji spadkowej w przypadku ilości odpadów odbieranych od mieszkańców, przy jednoczesnym zmniejszaniu się liczby mieszkańców naszego miasta. Porównując analogiczne miesiące w roku poprzednim, na koniec października 2024 r. od mieszkańców Rydułtów odebrano o ok. 95 ton odpadów więcej.
System kaucyjny, którego data obowiązywania została zmieniona z 1 stycznia 2025 r. na 1 października 2025 może zmniejszyć ilości niektórych odpadów (np. plastikowych i szklanych opakowań). Jednak przewidujemy, że nie obniży to całościowych kosztów systemu w najbliższym czasie.
3. Zmniejszająca się liczba mieszkańców
Z kolei liczba osób zadeklarowanych do opłaty za odpady komunalne z każdym rokiem spada, a co za tym idzie dochody z tego tytułu również są niższe.
Co możemy zrobić, aby ograniczyć koszty za wywóz śmieci?
• zapobiegajmy powstawaniu odpadów przez kupowanie tylko tego, co potrzebujemy. Pozwoli to ograniczyć ilość wyrzucanej żywności, ale również odzieży i innych przedmiotów,
• kompostujmy bioodpady,
• nie wyrzucajmy, a używajmy ponownie. Wymieniajmy się odzieżą lub zabawkami dla dzieci, a ze szklanej butelki zróbmy wazon.
• ograniczajmy użycie plastiku np. przez zabieranie na zakupy własnych toreb, używanie wody filtrowanej zamiast butelkowanej lub własnego kubka na kawę lub herbatę na wynos,
• poprawmy jakość naszej segregacji. Do kosza na odpady zmieszane często trafiają odpady, które można segregować.
• pamiętajmy również, aby do opłaty za odpady zgłaszać każdego nowego mieszkańca naszej nieruchomości, niezależnie od jego wieku.