Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta Rydułtowy lub osoby uczące się lub pracujące na terenie miasta Rydułtowy na pierwsze spotkanie, z cyklu 10 spotkań z ratownikami górniczymi, które realizowane jest w ramach działania „Jo był uratowany”.
Data: 22 listopad 2024 r.
Godzina: 17:00 – 19:00
Miejsce: Szarlota Urban LAB
Liczba miejsc: 25
Spotkanie prowadzone będzie pod hasłem „Idziemy po żywego” – relacje ratowników górniczych z przebiegu lipcowej akcji ratowniczej na kopalni Rydułtowy.
Patronat nad działaniem objęła PGG S.A i CSRG S.A.
Pisząc projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, opisując powyższe działanie, nikt nie zdawał sobie sprawy, że Miasto Rydułtowy, a przede wszystkim kopalnię Rydułtowy dotknie taka tragedia, że dojdzie do silnego wstrząsu 1200 metrów pod ziemią, w którym poszkodowanych zostanie kilkudziesięciu górników, a jeden straci życie. W całym nieszczęściu, cudownie uratowanym okazał się jeden z dwóch zaginionych górników. „Był uwięziony pod ziemią 50 godzin”.
Gwarantujemy, że spotkanie będzie ciekawe i emocjonujące, bowiem nie często zdarzają się takie wydarzenia i tacy bohaterowie.
Aby podsycić ciekawość tego co wydarzy się na spotkaniu, przytoczmy wypowiedzi ratowników górniczych z lipcowej akcji ratunkowej na kopalni Rydułtowy.
Jakieś 50 m przed miejscem, gdzie mógł być zaginiony górnik, coś usłyszeliśmy. Zapadła martwa cisza. I wtedy on zawołał. A my zaczęliśmy tak krzyczeć w euforii, że w sztabie myśleli, że jest zawał, że my giniemy — tak o finale niezwykłej akcji w kopalni Rydułtowy opowiadał ratownik, dziennikarce z portalu Onet Kobieta. Jego zastęp z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego wraz z ratownikami z Rydułtów jako pierwszy dotarł do mężczyzny, który dwa dni spędził pod ziemią po zawale.
Ja podbiegłem i zobaczyłem w ciemnościach tylko białka jego oczu, znaleźliśmy go w pozycji siedzącej, nogi miał podkurczone. Zaczęliśmy pytać, jak się nazywa, żeby sprawdzić, czy jest świadomy. Opatrzyliśmy obrażenia, chcieliśmy jak najszybciej go stamtąd wynieść … Podawaliśmy mu wodę i cały czas rozmawialiśmy. Te rozmowy z nami do końca życia zostaną … To wypowiedź ratownika zaczerpnięta z artykułu, pt. „Jako pierwsi dotarli do górnika przysypanego przez 50 godzin. Krzyczeliśmy jak na stadionie" dla portalu Onet Kobieta.
W akcji ratowniczej brały udział 84 zastępy ratownicze, w tym 10 zastępów zawodowej CSRG, 4 dyżurujące w Okręgowych Stacjach Ratownictwa Górniczego, 3 ratowników, którzy bezpośrednio brali udział w podjęciu poszkodowanego i transporcie na powierzchnię. W akcję zaangażowanych było blisko 500 osób.
Nie pozostaje nic więcej jak przypomnienie, że formularz uczestnictwa można pobrać ze strony Miasta Rydułtowy, zakładki DLA MIESZKAŃCA i kafelki Ryduł-to-WY to MY (WEZMĘ UDZIAŁ) https://rydultowy.pl/strona-5314-wezme_udzial.html lub papierowo w Urzędzie Miasta, Biuro ds. wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji, poziom 0, pokój 005.
Chęć uczestnictwa można również zgłosić do Biura ds. wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji telefonicznie pod nr tel. 32 4537 476 lub mailowo efrancuz@urzad.rydultowy.pl lub jdolezych@urzad.rydultowy.pl.
Nie pozwól by ominęło Cię takie wydarzenie.
Projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, dla Priorytetu: FESL.10.00 - Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.24 - Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie