Tym razem zapraszamy do zapoznania się z kolejnym działaniem, realizowanym w ramach projektu „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, „Jo był uratowany” – to działanie będące obrazem heroizmu pracy ratowników górniczych.
Już 22 listopada 2024 r. o godzinie 17:00 w Szarlota Urban LAB odbędzie się pierwsze spotkanie, z cyklu 10 spotkań, z ratownikami górniczymi. W tym miejscu zapraszamy do udziału w spotkaniach, formularz uczestnictwa można pobrać ze strony Miasta Rydułtowy, zakładki DLA MIESZKAŃCA i kafelki Ryduł-to-WY to MY (WEZMĘ UDZIAŁ) lub papierowo w Urzędzie Miasta, Biuro ds. wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji, poziom 0, pokój 005.
Zapraszamy do lektury działania pn. „Jo był uratowany”
Każdy ratownik górniczy wie, co oznacza dźwięk syreny górniczej – czas jest bezcenny, a pod ziemią czekają na nich koledzy, których życie może trwać jeszcze tylko kilka oddechów. Ratownicy górniczy to prawdziwi bohaterowie, dla których „iść po żywego” nie jest tylko dewizą – to sposób działania, styl życia i dowód niezwykłej odwagi. Działanie „Jo był uratowany” przypomina o ich heroizmie, walce o ludzkie życie oraz znaczeniu dziedzictwa górniczego. W czasach transformacji, która przekształca regiony górnicze i ich przyszłość, nie możemy zapominać, jak wielki wkład i poświęcenie towarzyszyły tej profesji przez lata.
Działanie „Jo był uratowany” powstało z potrzeby serca, by zachować i upamiętnić trud i heroizm ratowników górniczych. Składają się na nie wyjątkowe spotkania, wystawy fotograficzne i konferencje, które pozwolą mieszkańcom regionu poznać codzienność ratowników górniczych – tych, którzy zawsze są gotowi na najtrudniejsze misje. Działanie to jest mostem łączącym dawnych górników z kolejnymi pokoleniami, dbającym o ich materialne i niematerialne dziedzictwo.
Spotkania, w hołdzie pracy ratowników górniczych
Podczas planowanych 10 spotkań, ratownicy górniczy opowiedzą, co dzieje się w ciągu tych decydujących sekund, gdy tam na dole niosą pomoc – ich opowieści o emocjach, strachu, nadziei i chwilach ulgi pokażą prawdziwe oblicze tej pracy. To będzie także czas wspomnień, rozmów przy śląskim kołaczu, refleksji nad tym, jak wielką cenę płaci się w tej profesji za misję ratowania ludzkiego życia.
Wystawy, które mówią więcej niż tysiąc słów
Dla wielu z nas obrazy mają moc większą niż słowa, dlatego podczas dwóch wyjątkowych wystaw fotograficznych pokażemy kadry, które opowiadają o codzienności ratowników górniczych. Zobaczymy ich twarze pełne koncentracji, zdeterminowania, ale i ukrytych emocji. To fotografia, która ma dotrzeć do duszy widza, by poczuł choć namiastkę tego, co czują ratownicy górniczy, ryzykując życiem dla innych.
Każda z tych wystaw zostanie uświetniona obecnością prelegentów, którzy wprowadzą nas w świat ratownictwa górniczego. Dzięki nim odbędzie się podróż w głąb zawodowego życia ratownika górniczego, ale i w serce kultury górniczej, pełnej poświęcenia i odwagi.
Konferencje – rozmowy o transformacji, która ma być sprawiedliwa
Zmiany klimatyczne i transformacja energetyczna to nieunikniona rzeczywistość, jednak ich wdrożenie musi przebiegać z poszanowaniem dla regionów, które były sercem przemysłu górniczego. Podczas dwóch zaplanowanych konferencji poruszone zostaną tematy nie tylko ratownictwa górniczego, lecz także dziedzictwa kulturowego, które jest podstawą tożsamości górników i ich rodzin.
Kampania społeczna, będąca częścią tego projektu, zwróci uwagę na to, że „w duszy górnika… chodzi o to, by transformacja była sprawiedliwa.” Nasze społeczności górnicze zasługują na transformację, która daje nadzieję na nową przyszłość, jednak równocześnie pielęgnuje pamięć o dawnych pokoleniach, ich trudzie i dorobku.
Razem dla lepszej przyszłości
„Jo był uratowany” to więcej niż działanie – to szansa, by zrozumieć i upamiętnić heroizm ludzi, którzy zawsze są gotowi na największe poświęcenie. Zachęcamy do udziału w spotkaniach, wystawach i konferencjach, które wprowadzą nas w świat ratowników górniczych, świat, w którym każda sekunda może być kluczowa.
Projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, dla Priorytetu: FESL.10.00 - Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.24 - Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
źródło zdjęcia: CSRG