Celem wprowadzanej dyrektywy EPBD potocznie zwanej w Polsce dyrektywą budynkową jest racjonalizacja zużycia energii w budynkach w perspektywie do 2050 r.
Co to dla nas oznacza? - poniżej przykładowe założenia i cele.
W 2025r. nie mają być dofinansowywane niezależne kotły na paliwa kopalne (piece gazowe), a do 2040r. mają być całkowicie wycofane kotły na paliwa kopalne czyli gazowe, węglowe, olejowe. EPBD nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych od 2025 r. Paliwa kopalne do ogrzewania budynków w gospodarstwach domowych mają zostać objęte od stycznia 2027 r. dodatkową opłatą. Początkowo będzie to opłata częściowa natomiast po 2030 r. ma nastąpić znaczny wzrost kosztów.
Zmienią się minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynków (które są stopniowo podwyższane od 2009r.) - w bliskiej przyszłości NOWE budynki będą musiały być bezemisyjne*:
• od 2028r. budynki instytucji publicznych
• od 2030r. pozostałe nowe budynki
*Budynek bezemisyjny to budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej, wymagający zerowej lub bardzo małej ilości energii, niewytwarzający na miejscu emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych i wytwarzający zerowe lub bardzo małe ilości gazów cieplarnianych.
Ma zostać wprowadzony również wymogów wykorzystania energii słonecznej w nowobudowanych budynkach w zależności od ich powierzchni, przeznaczenia oraz warunków technicznych i ekonomicznych. Przykładowo od 31 grudnia 2026 r. dotyczyć to ma nowych budynków publicznych i niemieszkalnych o powierzchni powyżej 250 m2.
Nowa Unijna Dyrektywa EPBD została opublikowana w maja 2024 r. Obecnie Polska wraz i innymi krajami ma czas na wdrożenie przepisów do swoich aktów prawnych.
Ważne jest, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje z uwzględnieniem ETS2 (nowej opłaty od ogrzewania paliwami kopalnymi, która ma wejść od 2027 r.), zwłaszcza że wg raportu CEEB w Rydułtowach źródła ciepła kształtują się następująco.
Więcej informacji o dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) poniżej:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32024L1275