Dziś, 12 września, odbyła się wyjątkowa konferencja pod hasłem #wKOBIECEJgłowie, która na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
Uczestnicy pierwszego panelu zatytułowanego #wKOBIECEJgłowie, skupili się na problemach zdrowia psychicznego kobiet. Panel poprowadziła Marta Domańska, dyrektorka Institute for Health, a towarzyszyły jej Mariola Bolisęga, zastępczyni Burmistrza Miasta Rydułtowy, przedstawicielka Stowarzyszenia Frelki Obywatelki oraz pedagog specjalny, Joanna Kowalska. Dyskusja dotyczyła wyzwań, jakie stoją przed kobietami w kontekście zdrowia psychicznego, a także sposobów radzenia sobie z codziennym stresem i presją.
Kolejnym niezwykle poruszającym punktem programu był panel poświęcony przemocy wobec kobiet i jej wpływowi na zdrowie psychiczne, zatytułowany Różne oblicza przemocy. Panel poprowadził Piotr Hryniszyn, dyrektor MOPS w Przemyślu, a udział w nim wzięli Sylwia Noworyta, dyrektor MOPS w Rydułtowach, policjant Sebastian Marciniak z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz adwokatka i mediatorka, Kinga Martuszewska. Dyskusja poruszyła wiele trudnych tematów związanych z przemocą fizyczną, psychiczną i ekonomiczną, a także z systemami wsparcia dla ofiar przemocy.
Swoja historia – każdy ją ma
Następnie odbyło się wystąpienie Znany teatr, nowa rola prowadzone przez Lucynę Maury ze Związku Miast Polskich, które zakończyło się owacjami na stojąco dla prowadzącej… było to niezwykle prywatne, trudne ale zarazem bardzo potrzebne i uleczające wyznanie. Dziękujemy Lucynie za opowieść, którą zatrzymamy w sercu na zawsze.
Oficjalnie otwarto także wystawę fotograficzną, będącą podsumowaniem projektu Metamorfozy 70+, na którą zaprosiła autorka Mariola Jordan oraz jej współpracowniczki. Wystawa ukazała portrety kobiet w wieku powyżej 70 lat, które z odwagą przeszły przemiany, odkrywając na nowo swoją siłę i piękno.
Inspirujące historie i świadectwa kobiet
W trakcie wydarzenia nie zabrakło również wyjątkowych rozmów o pionierkach. Anna Starzyczny-Procek poprowadziła inspirujący panel Pionierki – czyli kobiety, które otwierały zamknięte drzwi w czasach PRL. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o kobietach, które swoją siłą i determinacją przełamywały bariery i wyznaczały nowe ścieżki dla innych.
Jednym z najbardziej poruszających momentów była rozmowa prowadzona przez Basię Płaczek. Panel Kiedy myślę o sobie... – kobiecość (nie)prosta sprawa skupił się na tym, czym dla kobiet jest kobiecość i jak zmienia się jej definicja w zależności od życiowych doświadczeń.
Ostatnim punktem programu były świadectwa kobiet. Rozmowy, prowadzone przez Monikę Sokołowską, która poprowadziła również dla nas całą konferencję, przyniosły wzruszenia i łzy w oczach wielu uczestników. Kobiety dzieliły się swoimi osobistymi historiami, doświadczeniami, co stworzyło niesamowitą, wspierającą atmosferę.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY organizatorkom, prowadzącym, panelistom, uczestnikom, oprawie technicznej oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy nasze norweskie i ukraińskie delegacje!