W dniu wczorajszy, tj. 23 lipca 2024 r. w Urzędzie Miasta gościliśmy prezesa zarządu Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku Pana Wojciecha Musia. Celem jego wizyty było spotkanie z radnymi Miasta Rydułtowy oraz przedstawicielami Urzędu Miasta, na którym omówiony został temat biogazowni, która ma powstać na ul. Sportowej w Rybniku-Niewiadomiu, czyli terenie sąsiadującym z naszym Miastem.
W pierwszej części Pan Wojciech Muś przedstawił prezentację, w której wskazał główne przyczyny podjęcia decyzji o budowie tego typu instalacji, różnice pomiędzy biogazownią komunalną a rolniczą i kompostownią, oraz omówił kluczowe założenia projektu.
Na spotkaniu był czas również na pytania Radnych, którzy w imieniu swoim i mieszkańców pytali m.in. o kwestie uciążliwości dla zabudowań sąsiednich, zmiany lokalizacji inwestycji i ewentualnych odszkodowań. Prezes CZE podkreślił, że najważniejszą cechą planowanej miejskiej biogazowni jest brak uciążliwości w jej funkcjonowaniu. Jest to najnowocześniejsza forma instalacji, w której cały proces będzie się odbywał w zamkniętej hali, z podciśnieniem i z oczyszczaniem odessanego powietrza w płuczce i biofiltrze.
Wybrana lokalizacja nie może zostać zmieniona ze względu na złożony już do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie inwestycji, bez którego biogazownia nie powstanie, ponadto takie umiejscowienie instalacji pozwoli uniknąć poruszania się samochodów ciężarowych po drogach lokalnych.
Aby umożliwić mieszkańcom aktywne uczestnictwo i wpływ na realizację projektu powstała Rada Interesariuszy tworzona przez Zarząd Spółki Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku w skład której wchodzi m.in. dwóch Radnych Dzielnicy Niewiadom, którzy będą pełnić funkcję doradczą oraz kontrolną, gdyż na bieżąco będą śledzić czy założenia projektu są faktycznie realizowane, a nie są jedynie obietnicami.
W kwestii odszkodowań, Pan Wojciech Muś zapewnił o pakiecie społecznym dla dzielnicy, jednak szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. Na koniec wszystkich nieprzekonanych Prezes CZE zaprosił na mające się odbyć w przyszłości wyjazdy studyjne do istniejących biogazowni.
Projekt „W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowany jest w ramach programu „Rozwój Lokalny”