Jeśli nie masz dostępu np. do gazu, ciepłociągu lub nie masz możliwości zamontowania pompy ciepła a chcesz skorzystać z dotacji programu Czyste powietrze, rozważ wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła na kocioł na pellet lub kocioł zgazowujący drewno, spełniające normy z dyrektywy Ecodesign oraz 5 klasy ( z listy ZUM).
W przypadku kotłów węglowych nie można skorzystać z ULGI TERMOMODERNIZACYJNEJ oraz otrzymać dotacji z programu CZYSTE POWIETRZE. Na ten czas w woj. śląskim nowo montowane kotły klasy 5 i spełniające wymogi Ekoprojektu potwierdzone przez akredytowane laboratorium mogą być wykorzystywane bezterminowo jednak tracisz możliwość skorzystania z dużych pieniędzy na wymianę źródła ciepła lub z wygody.
Wybór zależy od kilku czynników, takich jak dostępność paliwa, koszt, wydajność, oraz specyficzne potrzeby i preferencje użytkownika.
Kotły zgazowujące drewno
Nie każdy kocioł na drewno jest kotłem zgazowującym drewno. Do procesu zgazowania drewna potrzebny jest specjalny kocioł wykorzystujący proces pirolizy. Wszystkie kotły zgazowujące drewno wymagają ręcznego załadunku dlatego należy pamiętać o zamontowaniu zbiornika akumulacyjnego (bufor ciepła). Konieczne jest również aby wilgotność drewna nie przekroczyła 20%.
Drewno kawałkowe umieszcza się w górnej komorze spalania. Sam proces zgazowania zachodzi w warunkach ubogich w tlen aby uniknąć pełnego spalenia drewna, a temperatura spalania jest mocno kontrolowana aby zapewnić optymalne warunki reakcjom chemicznym do produkcji syngazu. Gaz ten kierowany jest do palnika gdzie zmieszany z powietrzem tworzy płomień gazowy w dolnej części kotła. Dzięki takiemu spalaniu, urządzenia do zgazowania drewna w pełni wykorzystują zamkniętą w paliwie energię, co pozwala uzyskać najwyższe parametry emisyjne. Kocioł obsługuje systemy grzejnikowe i podłogowe. Do zalet kotła zgazowującego drewno należy również wysoka sprawność (nawet 90%) oraz mała emisja zanieczyszczeń.
Mniejsze piece zgazowujące drewno, o niższej mocy można kupić od ok 5000 zł + koszt zbiornika akumulacyjnego ok. 2500 - 5000 zł. Wielkość pomieszczenia gospodarczego dla kotła to min. ok 6-8 m2 oraz dodatkowe pomieszczenie na magazynowanie drewna oraz np. drewutnia. Najczęściej zalecanym opałem jest drewno z drzew liściastych. Wartość opałowa drewna wynosi ok 9-11 MJ/kg w zależności od gatunku.
Kotły na pellet
W kotle na pellet zastosowany jest palnik wyposażony w wentylator z płynną regulacją mocy oraz żarniki, który pozwala na automatyczną pracę kotła. Kotły na pellet są zwykle bardziej zautomatyzowane niż kotły zgazowujące drewno.
Zaletą nowoczesnych kotłów na pellet poza wysoką sprawnością oraz niskim poziomem emisji spalin należą: łatwość obsługi i instalacji – dzięki zastosowaniu pełnej automatyki obsługa kotła sprowadza się do uzupełniania zasobnika pelletem raz na 5-7 dni. Wartość opałowa pelletu jest wyższa od drewna, a najlepsze pellety osiągają kaloryczność 18-20 MJ/kg a po ich spaleniu pozostaje znikoma ilość popiołu. Dodatkowo o wygodzie i czystości eksploatacji decydują wymiary worków - każdy worek pelletu waży 15 kg, a więc tyle, ile bez trudu uniesie dorosła osoba. Worki mają jednakowe wymiary, dzięki czemu można układać je warstwami, zachowując porządek w kotłowni, komórce na opał czy garażu.
Zakup i montaż urządzeń grzewczych, które wykorzystują OZE (drewno kawałkowe, pellet) do ogrzania naszych domów, daje nam gwarancję dostępności paliwa, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne naszym domownikom, likwidację ubóstwa energetycznego i – co najważniejsze – wpływa na ekologię.