Przypominamy, że od 1 czerwca 2024 r. bioodpady będą zbierane tylko w brązowych pojemnikach. Pracownicy odbierający odpady komunalne nie zabiorą już sprzed posesji brązowych worków. Zatem co zrobić, jeśli ilość odpadów ulegających biodegradacji jest większa i nie mieści się do dostarczonego pojemnika?
1. We własnym zakresie możesz się zaopatrzyć w dodatkowy kosz. Możesz kupić gotowy pojemnik lub „przerobić” stary. Zastanów się, czy na twojej posesji nie znajduje się prywatny, sprawny i nieużywany kosz na odpady. Jeśli tak, śmiało możesz go zaadaptować do odbioru bioodpadów. Aby to zrobić, musisz w co najmniej 30 % widocznej powierzchni oznaczyć go kolorem brązowym i umieścić wyraźny napis BIO. Rekomendujemy aby cała zewnętrzna powierzchnia kosza była brązowa, jednak jeśli nie jest to możliwe, jedynie jego część może zostać oklejona lub pomalowana na brązowo. Pamiętaj jednak, że aby w takiej sytuacji kolorystyka nie budziła wątpliwości jakie jest przeznaczenie kosza, oznacz na brązowo część frontową oraz klapę pojemnika.
2. Wprowadź założenia tzw. idei zero waste, czyli bezodpadowego stylu życia:
załóż przydomowy kompostownik, dzięki któremu pozbędziesz się nadmiaru bioodpadów i zyskasz cenny nawóz organiczny dla swoich roślin, warzyw i owoców,
zadbaj o to, aby nie marnować jedzenia. Przemyślane zakupy, mrożenie, przetwarzanie lub dzielenie się żywnością z potrzebującymi pozwolą na ograniczenie ich psucia i w efekcie wyrzucania.
3. Jeśli kilka razy do roku pozbywasz się dużej ilości odpadów z ogrodu, zawieź je na PSZOK. Możesz je przetransportować luzem, w workach lub big bagach, gdyż na miejscu zostaną one przesypane w wyznaczonym do tego celu miejscu.
Projekt „W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowany jest w ramach programu „Rozwój Lokalny”